Ogłoszenia:
- Wszystkie linki zostały dodane do menu~ Mamy nadzieję, że wędrowanie po naszym blogu znów będzie dużo łatwiejsze :3

poniedziałek, 11 czerwca 2012

Kitsune, czyli japońskie lisy

            Kitsune to powszechnie znane japońskie yōkai. Pojawiają się w wielu japońskich opowieściach, najczęściej przedstawiane są jako istoty inteligentne, z magicznymi zdolnościami. Wiele legend podaje, że kitsune wykorzystywały swoje moce do oszukiwania innych.

            Nadprzyrodzone znaczenie lisów wzięło się z tego, że są uważane za zwierzęta związane z bogiem ryżu – Inari. Często przedstawiane były jako jego posłańcy, jednak różnica między nimi z biegiem czasu została zatarta i teraz sam Inari czasami zostaje przedstawiony w postaci lisa.

            Lisy niekoniecznie mają jeden ogon, im więcej ogonów, tym starszy i mądrzejszy jest lis. Dodatkową kitę zyskuje co 100 lat swojego życia. Kitsune może zdobyć najwięcej dziewięć ogonów, po osiągnięci tej ilości lis staje się złoty lub biały. Nazywane są wtedy kyūbi no kitsune lub yōko, zyskują wtedy zdolność słyszenia wszystkiego co się dzieje na świecie, jednak inne legendy głoszą, że lis zdobywa wtedy nieskończoną wiedzę.

            Najbardziej znaną umiejętnością lisów jest moc przybierania ludzkiej postaci. Umiejętność tę kitsune zyskuje po osiągnięciu wieku 100 lat lub 50 lat, jak podają inne źródła. Najczęściej przybierają postać pięknych kobiet, młodych dziewczyn lub starszych mężczyzn. Dlatego, gdy w średniowiecznej Japonii po zmroku spotkało się spacerującą samotnie dziewczynę, mogła być ona kitsune.

            Jest parę metod na sprawdzenie czy dana osoba jest kitsune, ponieważ lisy mają problemy z ukrywaniem ogona podczas przebywania w ludzkiej postaci może się on pojawić, gdy lis jest pijany lub nieuważny. Kitsune boją się i nienawidzą psów, nawet jeśli są w ludzkiej formie wiele z nich bywa tak przerażona obecnością psa, że wraca do prawdziwej postaci i ucieka. Kitsune można rozpoznać także po lisich cechach typu powłoka z cienkiej sierści, cieniu o lisim kształcie, a czasem nawet przebłyskom jego prawdziwej formy. Także bardzo pobożni ludzie potrafią odróżnić lisy od zwykłego człowieka. Jedną z charakterystycznych cech kobiet, pod które podszywa się kitsune to tak zwana kitsune-gao, czyli charakterystyczna dla lisów twarz.

            Kolejną ich umiejętnością jest tak zwane kitsunetsuki, czyli mówiąc prościej, opętanie. Ich celem zawsze były młode kobiety. Nie zawsze lisy miały złe intencje, ponieważ czasem chciały one po prostu poprosić o jedzenie lub pomóc w czymś. Bywały przypadki, gdy podczas opętania przez lisa analfabeci tymczasowo zyskiwali zdolność czytania.

            Na ilustracjach przedstawiających kitsune lub opętane przez nie ofiary rysowano obok nich okrągłe lub owalne białe kule zwane hoshi no tamaŚwiecą one ponoć z kitsune-bi, czyli lisim ogniem.  Niektóre historie podają, że są to perły lub klejnoty. Gdy kitsune jest w swojej lisiej formie trzyma je w pysku lub chowa w ogonie. Istnieje nawet przesąd, że lisy potrafią pluć ogniem.

            Lisy dzielą się na dwie główne kategorie: yako, czyli złe, dzikie lisy, które oszukiwały i utrudniały życie ludziom oraz zenko, czyli dobre lisy. Istnieje jeszcze bardziej szczegółowy podział, ponieważ jest wiele rodzajów kitsune. Kinko i ginko to lisy, które są uważane za symbol Słońca i Księżyca. Byakko to wysłannicy boga Inari, białe lisy są przyjazne ludziom i sprowadzają na nich szczęście. Kokko, czyli czarne lisy są ucieleśnieniem Gwiazdy Północnej, pochodzą z kultury chińskiej. Tenko to lisy, które osiągnęły wiek tysiąca lat, zazwyczaj mają 9 ogonów oraz czasem złote futro, bywały albo bardzo złe, albo życzliwe i mądre. Istnieją jeszcze kūko, czyli powietrzne lisy, uważane są za lisie bóstwa, jednak tak naprawdę są bardzo złe. Oprócz tych rodzajów kitsune są jeszcze kuda-gitsune, które są wielkości szczura i można je przechowywać w fajce.


            Kitsune jako jedne z najczęściej opisywanych yōkai, wielokrotnie zostały użyte w różnego rodzaju mangach, anime oraz grach. Chyba najbardziej znanym lisem w japońskiej popkulturze jest Kyūbi z anime pt. Naruto. Innymi przykładami anime oraz mang, w których pojawiły się lisy niekoniecznie jako główny wątek to: Inu x Boku SS, Wagaya no Oinari-sama, Hiiro no Kakera, Natsume Yūjinchō, InuYasha, xxxHolic, Nurarihyon no Mago oraz oczywiście wiele innych. Kitsune pojawił się nawet w popularnej grze MMORPG League of Legends.


Jest to mój pierwszy artykuł, mam nadzieję, że nie ma w nim za dużo błędów, jakby co to zgłaszać, postaram się poprawić, tak dodatkowo napiszę, że artykuł jakimś dziwnym zrządzeniem losu ma tyle akapitów ile najwięcej lis może mieć ogonów :) Jako, iż to mój pierwszy post tutaj to pragnę się najpierw przywitać. Można powiedzieć, że zajmuję się tym blogiem od strony graficznej i może nawet technicznej. Nie będę wam tu gadać o wszystkich linkach w menu, bo każdy może sobie je sam sprawdzić, zachęcam do polubienia naszej strony na facebooku i do dodawania komentarzy oraz klikania tzn. "reakcji", bo to sprawia, że wiemy, że ktoś czyta nasze wypociny, co nas bardzo cieszy i zachęca do dalszej pracy :)

6 komentarzy:

 1. wow ale tu dużo informacji ;)
  spk blog ;p


  ewaa-farnaa-ef.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Oo,kitsune znam głównie z Pamiętników Wampirów,a lis o dziecięciu ogonach był w Naruto,czyż nie?:D Jak dla mnie bardzo fajna notka,oby więcej takich :)
  Zparaszam do mnie:avehellburn.blogpost.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lis o DZIEWIĘCIU ogonach, jak coś...

   Usuń
 3. Fajna notka,powodzenia w dalszej pracy.pa.pa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli się nie mylę to chodzi o Ahri:) Według mnie Ahri jest przepiękna:) Ale jej historia o omamianiu mężczyzn i zmuszania ich do seksu a potem pochłaniania ich dusz(jesli dobrze pamiętam z tymi duszami) to niezbyt podoba mi się ten fakt
  Ale notka fajna!
  PS. W serialu Teen Wolf też są kitsune:) na przykład Kira i jej matka:)
  Jest też nokitskune (czy jakoś tak).

  OdpowiedzUsuń
 5. Kitsune przez niektórych Japończyków uważane są również za Aniołów. A Inari jest też często przedstwiany jako bogini. Osobiście wole mówić bogini Inari :)

  OdpowiedzUsuń

Małe zasady
- Komentować może każdy, nawet użytkownik anonimowy
- Weryfikacja obrazkowa jest wyłączona
- Odpowiadamy na komentarze, jeżeli istnieje taka możliwość (Czasem na krótkie komentarze nie da się odpowiedzieć)
- Jeżeli nie zastosujesz tzn. "chamskiej reklamy", możesz umieścić link do swojego bloga w komentarzu (Chamski spam będzie usuwany)

Haruhi Suzumiya